Нужда от съвет и споделяне - Форум на АА в България

[ Ново съобщение · Потребители · Правила на форума · Търсене · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: elica  
Форум на АА в България » AA Форум » Форум на Анонимни Алкохолици » Нужда от съвет и споделяне (Наставничеството)
Нужда от съвет и споделяне
nade11 Дата: Сряда, 10-10-2018, 7:57 PM |Съобщение 1
С опит
Група: Потребител
Постове: 66
Статус: Извън линия
Здравейте,
търсих вчера информация относно Наставничеството.Намерих в "Опит, сила и надежда" - "Сбирки на АА за новаци", че има такава във "Въпроси и отговори за наставничеството", но търсейки в "Литературата на АА" днес не мога да открия подобен материал.
Имам проблем, който застрашава трезвеността ми и се надявам, ако имате информация да ми помогнете като споделите опита си.
Останах без спонсор.Приех с тъга онзи ден съобщението  от моя спонсор, че е останал без спонсор и се притеснява да не ме подведе.Имам два телефонни номера на членове на групата ни, но не зная как се постъпва в такава ситуация.Моля ви да споделите опит, ако имате такъв.Поплаках си, след като затворихме.Вчера аз се обадих, поговорихме, разбрахме се, че ще се виждаме и чуваме, затворихме и пак си поплаках.
Тези дни съм сама с Бог.Помага ми, когато се помоля, но изпитвам страх.Страх от това как ще се справя и какво да направя.
Вкъщи си имам алкохолик, който за съжаление последните дни се напива до безпаметност, нагрубява, псува.Моля се и за него и за себе си - да намеря смирение в случващото се и в личен план.Помага ми, когато се концентрирам, но се улавям, че съм изнервена и гневна в определени ситуации.
Спокойна, лека и трезва вечер!


Съобщението поправено от nade11 - Сряда, 10-10-2018, 9:41 PM
 
elica Дата: Четвъртък, 11-10-2018, 5:49 AM |Съобщение 2
С опит
Група: Модератор
Постове: 184
Статус: Извън линия
Здравей, nade11! smile

Питаш как се постъпва в този случай. Ами просто си избираш друг човек, чиято трезвост ти допада и го молиш да стане твой спонсор. Просто е. Както и програмата ни. Само в главите ни е сложно.
Поздрави!
 
nade11 Дата: Четвъртък, 11-10-2018, 9:52 AM |Съобщение 3
С опит
Група: Потребител
Постове: 66
Статус: Извън линия
Благодаря elica
така е.В главата ми е сложно smile
Спокоен, усмихнат и трезвен ден!
Поздрави smile
 
nade11 Дата: Вторник, 23-10-2018, 7:23 AM |Съобщение 4
С опит
Група: Потребител
Постове: 66
Статус: Извън линия
Здравейте,
намерих информацията, за която бях писала, когато открих темата.
Ще я споделя в случай, че някой има интерес или нужда от тази информация: 
http://www.aa-bg.info/publ....1-1-0-7
Спокоен, слънчев и трезвен ден!
 
magisd Дата: Вторник, 23-10-2018, 7:38 PM |Съобщение 5
С опит
Група: Потребител
Постове: 342
Статус: Извън линия
Наде аз сега водях темата.Как си?Справи ли се със ситуацията?Ако има нещо пиши ми и на лични,може и да поговорим.И горе главата,трезвеността ти не зависи ,само от спонсора,а от теб.Решиш ли можеш да се справиш.Въпрос на нагласа,всичко е в главата ти,можеш да се справиш сама докъто намериш друг ,важно е да имаш търпение и да си трезва.Ден за ден я караш,и ще видиш всичко ще се нареди,ако вече не е.АА ,спонсора и стъпките са патерици,помагат,но трезвенността зависи от теб,и аз вярвам,че ще я задържиш!
 
nade11 Дата: Вторник, 23-10-2018, 7:57 PM |Съобщение 6
С опит
Група: Потребител
Постове: 66
Статус: Извън линия
Благодаря magisd, добре съм.Справих се.Трудни дни и седмици, но ги преминавам.Трезва и без алкохол.Понякога се страхувах ужасно и днес пак ме дострашава, но е нормално.Търпението уж ми е силна черта и съм търпелива, но алкохолика до мен вечер, а и през почивните дни ми е голямо изпитание.От събота вечер имам нов спонсор.Не се познаваме, чуваме се през Skype.Днес ми каза, че досега не съм работила по програмата на АА, след като е прочела първото ми писмо.Поговорихме.Съзависимостта ми е голямо бреме.Бях чела миналата седмица доста по темата, даже се постреснах.От дете съм съзависима с баща алкохолик.Сега ми стана още по изхабяващо - трезв алкохолик - съзависим.Ще се боря, Маги.Ще се уча да овладявам страховете и придобитите навици - да живееш с алкохолик, да си алкохолик.Ще премина надявам се.
Поздрави и спокойна и трезва вечер  heart
 
magisd Дата: Четвъртък, 25-10-2018, 3:23 PM |Съобщение 7
С опит
Група: Потребител
Постове: 342
Статус: Извън линия
Нормално е да те е страх Наде,аз не пия от 5г. и пак се страхувам понякога.А това със съзависимостта,какво да ти кажа знам какво е,и научих,че не можеш да помогнеш на човек който не иска,и рано или късно ако искаш да спасиш поне себе си трябва да продължиш сам.Успех,не се предвай,ще помагаме,пак ти казвам винаги можеш да ми пишеш на л.с и дори да поговорим.
 
rumischneider Дата: Понеделник, 29-10-2018, 4:20 PM |Съобщение 8
От скоро
Група: Потребител
Постове: 13
Статус: Извън линия
Здравейте, момичета и момчета! Отскоро се регистрирах във форума. Мога ли просто така да звънна на някой или да му пиша на лични?
 
magisd Дата: Понеделник, 29-10-2018, 7:22 PM |Съобщение 9
С опит
Група: Потребител
Постове: 342
Статус: Извън линия
Здравей.Аз лично нямам против да ми пишеш,бих помогнала с каквото мога.
 
emabook Дата: Вторник, 30-10-2018, 7:47 AM |Съобщение 10
С опит
Група: Потребител
Постове: 57
Статус: Извън линия
И на мен пишете, имам нужда от споделяне, днес първи ден без алкохол, малко ми се вие свят, но закусих и сега ми е по-добре
 
cosanostra1258 Дата: Събота, 25-11-2023, 5:36 PM |Съобщение 11
От скоро
Група: Потребител
Постове: 4
Статус: Извън линия
следя
 
desi333666 Дата: Понеделник, 29-01-2024, 2:44 PM |Съобщение 12
От скоро
Група: Потребител
Постове: 1
Статус: Извън линия
Здравей те,имам нужда от помощ не за мен за моят брат.Който изпада в гърчове,халюцинации,започна да чупи къщата,виках ве полиция с жена му.Поседя 24часа и сега си е у дома.Незнаем какво да правим.Започна да пие,или както той казва бил спрял.Хора страшно е искам помощ от вас, даже незнам дали е точната тема да пиша просто права каквото ми дойде на ум.Ако имате съвети каквито и да са приемам всичко.И се извинявам ако не съм на хравилната тема НАСОЧЕТЕ МЕ
 
aavarnabg Дата: Събота, 09-03-2024, 9:54 PM |Съобщение 13
От скоро
Група: Потребител
Постове: 3
Статус: Извън линия
Здравейте, може би тази брошура ще ви помогне:
Ако някой, когото обичате, има проблем с пиенето, то тази брошура ще ви снабди с някои факти относно една проста програма за възстановяване. Чрез нейната помощ, милиони хора,
които някога пиеха прекалено, сега живеят спокоен и съзидателен живот без алкохол. За повече от седем десетилетия Анонимни алкохолици помогна на мъже и
жени от всички слоеве на обществото. Преди тези хора да дойдат в АА, повече от тях бяха опитали да контролират пиенето и само след непрестанни и неуспешни усилия, накрая признаха, че са безпомощни срещу алкохола. В началото, те не можеха да си представят живота без алкохол и съответно не искаха да признаят, че са алкохолици. Но с помощта на други членове на АА, те се научиха да не посягат
към първата чаша. Те откриха, че животът без алкохол не само е възможен, но може да бъде щастлив и пълноценен. Често най-близките на един алкохолик откриват, че е най-трудно да видят и признаят, че техният роднина може да е алкохолик. Струва им се, че това не може да е истина. В тяхното желание да отрекат сериозността на проблема, те дълго време вярват на алкохолишките обещания. Но постоянните престъпени обещанията и нарастващите трудности принуждават близките на алкохолика, да осъзнаят истината. Тогава започва отчаяното търсене на изход. Чувствайки, че всички опити да помогнат, с любов и
добри намерения, са напразни, те се обезкуражават напълно. Ако сте се чувствали така, вземете надежда от опита на съпругите, близките, любимите и приятелите на АА-членовете, които се чувстваха по същия начин, но видяха как проблемните пиячи се освобождават алкохолната мания. В тази брошура ще намерите отговори на много въпроси, които хората са задавали преди и след техният алкохолик да се присъедини към АА. Ако проблемните пиячи се присмиват на идеята, че може би имат проблем с алкохола или негодуват срещу такива предложения, следващите страници може би ще ви помогнат да си обясните какво
можете и какво не можете да направите. Ако алкохоликът вече се е присъединил към АА, то тази информация ще ви помогне да разберете начина на живот на АА. Може би най-краткото описание на това какво е и какво прави АА се съдържат втози кратък "Преамбюл", който обикновено се чете в началото на всяка сбирка на АА:   "Анонимни Алкохолици" е Братство от мъже и жени, които споделят помежду си своя
опит, сила и надежда, за да разрешат общия си проблем и да помогнат на други да се възстановят от алкохолизма. Единственото изискване за членство е желанието да се спре пиенето. Няма такси или вноски за членуване в АА; ние се издържаме сами чрез собствените си волни дарения. АА не е свързано с каквато и да е секта, религия, политика, организация или институция; не желае да се включва в обществени спорове; не подкрепя и не се противопоставя на каквито и да е каузи. Главната ни цел е да останем трезви и да помогнем на други алкохолици да достигнат до трезвост."   Разбиране на вашия проблем Днес,
над четири милиона мъже и жени са спрели да пият в АА. Тази цифра включва различни типове хора, от тинейджъри до осемдесетгодишни. Очевидно е, при бегъл поглед на неговите членове, че АА е помогнало на жени, мъже, възрастни, млади, богати, бедни, вишисти и необразовани. Тази брошура, както и всички материали на АА, е основана на нашият опит, а не на теория - много преживявания на близки на алкохолици, които знаят какво е да се живее с алкохолик. Ако тези хора могат да седнат срещу вас, те биха ви казали: "Ние знаем срещу какво сте изправени. Ние знаем колко коварно е да се живее с проблемен пияч, да виждаш близки и любящи отношения да се раздират от неконтролируем гняв и скандали, да видиш напрегнатият живот на семейството, да видиш как се пръскат оскъдните пари за алкохол или лечения, да видиш как децата растат в ненормална и непредсказуема атмосфера. Но ние всички знаем, че ако човекът, когото обичате, разпознае проблема и наистина иска да спре да пие, има решение, което винаги е проработвало за тези, които обичаме - и ще работи също и за тези, които вие обичате." Въпреки всички тези неприятности, които пиенето може да ви е причинило, вие може би няма да искате да признаете на себе си, че обичаният от вас е алкохолик. Проблемен пияч - да, но не и алкохолик. Думата предизвиква толкова много отблъскващи асоциации у вас. Дори ако алкохоликът да признае това, вие все още може би ще
се опитате да го отречете. Много хора са се чувствали по същия начин за някой, който са обичали преди да разберат, че алкохолизма е болест, факт, който съвременната медицина сега потвърждава. Преди време, близките на алкохолика са вярвали, че те може да са отговорни по някакъв начин за това състояние. Как и защо започва алкохолизмът, ние не знаем; но близките нямат
голямо въздействие върху неговата сила и прогресия. Алкохолизмът, както много от незаразните болести, e eдинствено грижа за тези, които са имали лошият късмет да го развият. Никой - независимо дали непрофесионалист или учен - не е сигурен за причинителя.   Алкохоликът може да се възстанови Алкохоликът е болен човек, който страда от болест, за която не е известно лечение - няма
лечение в смисъл, че няма да можем никога да пием умерено, като неалкохолици, независимо от периода на въздържание. И тъй като е болест - физически стремеж комбиниран с умствено обсебване за пиене - алкохоликът трябва да се научи да стои на страна от алкохола, ако иска да води нормален живот. В основата си алкохолизмът е здравен проблем - физическа и емоционална болест - а не въпрос
на слаба воля или липса на морал. Както няма смисъл да обвиняваме жертвата на диабета, че е нямал воля и се е разболял, така е безполезно да натоварваме проблемния пияч с отговорността за болестта, разглеждайки я като порок. Алкохолизмът се развива с различна скорост. Някои членове на АА са пиели без никакъв контрол от първото си питие. Други бавно са прогресирали за десетилетия до неконтролируеми пиячи. Трети могат да не пият за дълги периоди от време. И след това за кратко се превръщат в неконтролируеми пиячи. Последните наричаме "периодични". Едно нещо е общо за всички - с течение на времето става все по-лошо. Не съществуват примери, че някой, който някога е пиел по алкохолишки, може да се върне отново към нормално, социално пиене. Няма такова нещо като "малко алкохолик". Тъй като
болестта прогресира на етапи, някои алкохолици проявяват по-крайни симптоми от другите. Веднъж, след като проблемният пияч пресече границата на алкохолизма, вече не може да се върне обратно.   Какво можете да направите? Научавайки, че повече от черири милиона проблемни пиячи са придобили трезвост в АА, вие може би сте нетърпеливи да "направите нещо" за алкохолика във вашия живот. Може би искате да обясните, че алкохолизма е болест и притискате алкохолика да чете литературата на АА и да тръгне незабавно към най-близката сбирка на АА.
Понякога такъв подход проработва. След като прочетат книгите и брошурите на АА, много проблемни пиячи се обаждат в местния офис на АА, тръгват на сбирки и оставят зад себе си пиянските дни. Но, всъщност, повечето активни алкохолици не са готови да се обърнат към АА само защото техните близки са им предложили. Пиянските навици са дълбоко вкоренени в личността и непреодолимото желание за пиене често създава упорита съпротива срещу всеки опит за помощ. Да признае, че е алкохолик, колкото и очевидно да е това, съдържа и готовност да направи нещо за пиенето. И алкохоликът може би няма да е готов за това. Съставна част от болестта е вярата на алкохолика, че пиенето е необходимо за справяне с живота. В объркания алкохолишки мозък, нуждата за пиене изглежда буквално въпрос на живот и смърт.   Кога е точното време? Не е лесно да разберем кога алкохоликът е "готов" за АА. Не всички алкохолици пропадат до едно и също физическо или умствено положение преди да решат да потърсят помощ. Един алкохолик може да може да попадне, най-общо, във всяка от следващите четири групи:   1.Хора, които може да приличат само на тежки пиячи. Пиенето може да бъде ежедневно или най-малкото често и може да бъде тежко само понякога. Те пилеят твърде много пари за алкохол и може да започнат да се влошават умствено и физически, дори и да не са съгласни с това. Тяхното поведение понякога е смущаващо; въпреки че може
да продължат да настояват, че могат да контролират пиенето и че работата им го изисква. Вероятно те ще се обидят ако някой ги нарече алкохолци. На този етап те може би се приближават към невидимата граница, която разделя социалното от маниакалното пиене. Някои може и да могат да спрат завинаги или да почнат да пият умерено. Други може да пресекат тази граница, прогресиращо да загубят способността на контрол върху алкохола и да станат алкохолици. 2.На този етап пиячите нямат контрол върху пиенето и започват да се тревожат за него. Неспособни са да останат трезви, дори и да го искат, хората от тази група често напълно са изпуснали нещата от контрол, когато пият и дори признават това на другия ден. Но те са убедени, че "другия път няма да стане така". Вероятно вече се опитват да прилагат различни начини на "контролиране" - да пият само вино или бира, да пият само през уикендите или през определени часове на деня или нощта или да пият през определени интервали от време. Те може би
пият по едно с "медицински цели" на сутринта, за да успокоят нервите си. След сериозно запиване те страдат от угризения и искат да спрат. Но щом се пооправят, започват да пият отново, като разчитат че този път ще е по-умерено. Може би те все още се справят със задълженията си на работа и у дома. Идеята, че пиенето вероятно прогресивно се влошава и може да доведе до загуба на семейство, работа или пречи на околните, им изглежда фантастична. Ако се отвори дума, те казват че искат да спрат с алкохола. В АА ние казваме за тях: "Те искат да поискат да спрат."   3.Тези пиячи са се придвижили доста отвъд втория етап; те са загубили приятели, не могат да се задържат на работа и са разрушили доста близки отношения. Може би са се обърнали към лекар и обиколките по изтрезвители и болници са започнали. Те осъзнават напълно, че не могат да пият нормално, но не могат да разберат защо. Те искрено се опитват да спрат, но не могат. Изглежда никой не може да им помогне да останат трезви. В търсене на път към трезвостта, те затъват в отчаяние. Обикновено са опитали някои методи на психотерапия или специалнадиета или прием на витамини и за кратко положението се е подобрило, но следтова прогресивното затъване се възобновява. Те губят интерес от съзидателни социални връзки, от света около себе си или дори от самия живот.Самосъжалението  остава единственото чувство, което проявяват с постоянство.   4.На този
последен етап, пиячите изглеждат неспасяеми. Сега те се местят от болница на  болница. Често агресивни, те изглеждат ненормални или неосъзнаващи действителността, когато пият. Понякога започват да пият веднага след изписването от болницата, по пътя към дома. Възможно е да имат алкохолни халюцинации - делириум тременс. В такъв случай лекарите може да посъветват пияча да бъде настанен в психиатрия. Може би вече сте готови да го направите. Те наистина изглеждат "безнадеждни". Но опитът на АА ни е показал, че колкото и надолу да е слязъл по стълбата на алкохолизма един пияница, той също има надежда в АА - ако иска да се възстанови. Може да отнеме време на алкохолиците да признаят собствената си болест. Те може да протестират, че техният проблем е "различен" и че АА не е нито необходимо, нито желателно за тях. Такива пиячи често не осъзнават, че все още имат дълъг път към дъното и това, което мислят за "дъно" пада все по-надолу и по-надолу. Или може би настояват, че могат сами да останат трезви. За нещастие те не могат и няма да могат. Този, който обича алкохолика, открива, че той избягва да преглътне горчивия хап. Простата истина е, че никой не може да налага Програмата на АА на който и да е друг. Обаче, ако пиячът, за когото ви е грижа, се колебае да потърси помощ, вие може да предприемете някои стъпки, за да подпомогнете възстановяването. Може да задълбочите, ако е възможно от първа ръка, разбирането си за Програмата на АА така че, когато алкохоликът е готов, вие да бъдете в най-добрата позиция, за да му помогнете. Вие също може да се информирате, чрез писмо или по телефона, с АА или Ал-анон семейни групи. В много общества, близките на членове на АА (и близките на тези, които се нуждаят от АА) се срещат редовно да обменят опит и гледни точки върху проблемите на алкохолизма. Те са част от това, което е познато като Ал-анон Семейни групи. Сред тях има и Алатийн групи - за тинейджъри, които имат родител/и алкохолици. Ал-анон не се смесва с АА, но приноса му за нарастващото разбиране на Програмата за възстановяване на АА е съществен. Те вярват, че алкохолизма е семейна болест и промяната на отношението може да подпомогне възстановяването. Дългият опит на АА ни е научил на нуждата от поверителност и търпение в окуражаването на алкохолика да започне процеса на възстановяване. Ако откриете, че алкохолика откликва на вашето горещо препоръчване на АА с отказ, дори да обсъжда проблема, може да се почувствате обезсърчени и обидени. Понякога, заради разрушителното алкохолишко поведение, или защото децата са лошо повлияни, може да решите да си заминете и да оставите него или нея да посрещне проблема сам. Когато не остане друго място освен АА може би  алкохоликът ще потърси помощ по-рано отколкото ако вие останете на негово разположение. Понякога е необходимо да бъдем жестоки за кратко, но така да направим добро в дългосрочен план.   Кой ходи на сбирки на АА? Има повече от 104 000 местни АА групи по света. Обикновено, членовете посещават редовно сбирки около дома си; но всички членове са свободни да посещават която и да е сбирка на АА, където и да се намира. Повечето групи имат по една или повече сбирки на седмица, някои от сбирките са "закрити" /само за членове на АА и нови/, други са "открити" /могат да присъстват близки и приятели/. На тези сбирки, членовете обсъждат техните собствени преживявания с пиенето, преди да дойдат в АА и обясняват как принципите на АА са ги довели до трезвост и до нов поглед върху живота. Чрез собствените си тълкувания на Програмата, старите членове се опитват да помогнат на новите и един на друг. Сбирките са неформални и обикновено се провеждат в приятелска атмосфера около маса с кафе, където може да добиете още по-ясна картина на широкото разнообразие от хора, които са членове на това Братство. Алкохолиците, които не са запознати с АА, може би мислят, че то е за истински пропаднали бездомници и следователно не е за тях. Истината е съвсем друга. Вярата, че АА е за пропаднали скитници е само частично вярна - и най-вече в една много малка част. Някои от мъжете и жените наистина са останали без дом, изхвърлени от живота, но също достигат до трезвост и отговорен живот чрез АА. Но членовете на АА в по-голямата си част представляват представителен разрез на цялото
общество. Сред тях има преподаватели, специалисти, управители на фирми, така както и има хора с основно образование или дори и без образование. Борсов посредникс и лекар - и двамата алкохолици - са основали АА. Алкохолизмът не се спира пред интелигентността, таланта, образованието или общественото положение, а поразява  еднакво както медицинската сестра и свещеника,така и артиста и писателя.   Не е религиозна организация Може би алкохоликът във вашия живот мисли, че АА е евангелистка, много религиозна и проповядваща организация. Отново истината е съвсем друга. АА може да се опише, основно, като духовна програма. Тя не предлага никаква материална помощ или социални грижи. Но АА със сигурност не е религиозна организация. Не изисква членовете да се придържат към каквото и да е формално вероизповедание или да изпълняват каквито и да са ритуали или дори да вярват в Бог. Неговите членове принадлежат към всички видове църкви. Много не принадлежат към никоя църква. АА изисква единствено новият да бъде непредубеден и да уважава вярата на останалите. АА твърди, че алкохолизмът, освен че е физическа и емоционална болест, е в някаква степен и душевно разстройство. След като повечето алкохолици са неспособни да се справят сами с живота, то се налага да потърсят някаква ефективна терапия или начин да оставят своята съдба на сила по-висша от тях самите. Много от АА определят тази сила като "Бог". Други са решили, че групата на АА е сила, на която може да разчитат. Думата "духовно" в АА може да бъде широко тълкувана отвсеки член по негово желание. Със сигурност всеки чувства някакъв дух на единство на всяка сбирка на АА!   Дванадесетте стъпки на АА Част от Програмата за възстановяване, която АА предлага се намира в Дванадесетте стъпки, които са изложени на следващата страница. Основани на опита на първите членове на АА, Стъпките отразяват принципите и практиките, чрез които те са достигнали трезвост /след като много други подходи са се провалили/. Ако алкохоликът във вашия живот не харесва идеята, че от него ще се изисква строг начин на поведение, може да го/я успокоите. Всеки член използва Стъпките по индивидуален подход. Стъпките са предложени като програма за възстановяване.
Въпреки, че опитът ни сочи комфортната трезвост на много членове на АА да зависи, до определена степен, от тяхното разбиране и приемане на Стъпките, никой член на АА не е притискан да ги приеме - или дори да ги чете. Въпрос на личен избор е да реши кога и как ще предприеме Стъпките.   Дванадесетте стъпки на Анонимни алкохолици   1.Признахме, че сме безпомощни пред алкохола – че животът ни е станал неуправляем.   2.Повярвахме, че Сила по-Висша от нас може да ни върне здравия разум.   3.Взехме решение да оставим волята и живота си в ръцете на Бог, така както Го разбираме. 4.Направихме претърсващ и безстрашен анализ на самите себе си. 5.Признахме пред Бог, пред себе си и пред друго човешко същество истинската същност на грешките си.   6.Бяхме напълно готови Бог да отстрани тези несъвършенства на характера ни.   7.Смирено Го помолихме да отстрани нашите недостатъци.   8.Направихме списък на хора, на които бяхме причинили зло и пожелахме да изкупим вината си пред тях.   9.Лично изкупихме вината си пред тези хора, когато бе възможно, освен в случайте, когато това би наранило тях или други.   10.Продължихме да правим равносметка със самите себе си и когато допускахме грешки, бързо си ги признавахме. 11.Постарахме се чрез молитва и медитация да подобрим съзнателния си контакт с Бог, така както Го разбираме, като се молехме единствено да ни бъде открита волята Му спрямо нас и да ни бъде дадена силата да я изпълним.   12.Достигнали до духовно пробуждане като резултат от тези стъпки, ние се постарахме да предадем това послание на други алкохолици и да прилагаме тези принципи във всичките си
дела.         Как работи АА? Трябва да се подчертае, че единственото изискване за членство в АА е желанието да се спре пиенето. Нищо повече. АА не изисква клетви или заричания от какъвто и да е вид. През
пиянските дни, много членове на АА поемаха безбройни клетви, даваха решителни обещания и често оставаха трезви. Но резултата не траеше дълго. Подходът на АА е повече практичен. Той се основава на идеята, че всеки проблемен пияч, от време на време, може да да изкара най-малко 24 часа без пиене. Така че членовете на АА не се кълнат, че зарязват алкохола за цял живот или за какъвто и да било продължителен период от време. Те знаят, че днес не могат да направят нищо за жаждата, която може да ги притисне утре. АА се концентрира върху това да се остане трезв днес - през тези 24 часа. Те ще
проработят и утре, когато стане време. След като редовното посещаване на сбирки играе съществена роля в постоянната трезвост, близките на един алкохолик може да се чудят къде те ще намерят мястото си сред Програмата за възстановяване. Някои от тези хора посещават сбирки на АА. Теим дават шанса да споделят обратния път към номралния живот с алкохолика. Те също им помагат да научат как другите хора посрещат предизвикателството да живеят с проблемен пияч, който вече не пие. Сбирките на Ал.анон, споменати по-рано, също дават възможност да се срещнете и да обсъдите вашите проблеми с други хора в същата ситуация. На всички сбирки и във връзките си с членовете на АА, повечето хора вероятно ще бъдат впечатлени от честият смях, от топлата и весела атмосфера в Братство. Това е типично за АА
- членовете не се взимат насериозно, но се отнасят сериозно към алкохолизма. Част от процеса на възстяновяване е смехът над преживяванията, което някога носеха сълзи.   Възстановяването отнема време Какво може да очаквате, когато някой ваш близък се присъедини към АА след години на проблемно пиене? Всички проблемни пиячи, които намират АА, не спират пиенето и не започват щастлив
и пълноценен живот с една и съща лекота и скорост. Някои имат нужда от болнично лечение и може да започнат възстановяването все още треперейки и неуверено. Други - без навици да се изправят директно срещу проблема - може би за малко ще се почувстват погълнати от отговорностите си. Някои ще бъдат измъчвани от чувство на депресия и угризения. Малцина ще бъдат напрегнати и ще изпитват големи
трудности. Алкохолизмът може да е вече обуздан, но многото малки проблеми почти винаги остават. Алкохолиците, в техният ентусиазъм за нов живот, може да забравят жертвите на тези, които са живели с тях през пиянските им дни. Те може да се потопят в непрестанна въртележка от сбирки на АА и разговори с алкохолици и няма да им остане време за вас. Наслаждавайки се на възвръщането на здравето, някои може да се върнат към работата си с нова енергия и интерес. Други може да искат да продължат образованието си и да се впуснат към дълго отлагани цели. Често, това прекалено отдаване на АА, на работата или образованието, ще изглеждат също така егоцентрични както пиянските дни. Този период - когато възстановяващият се алкохолик е така силно ентусиазиран от АА, когато са зарязани другите задължения, в Братството наричаме "живот върху розовите облаци". Това със сигурност преминава. Въпреки че са трезви, алкохолиците все още страдат от същата болест и не може да се очаква, че непиещият алкохолик ще
промени цялото си безотговорно поведение за една нощ. Някои мисловни навици да дъблоко впити, но други изчезват и повечето членове на АА постигат добър баланс. Програмата на АА не служи като път за бягство, а като мост към нормалния живот. През пиянските си дни много алкохолици влошаваха проблемите си като смесваха алкохола с успокоителни, транквиланти, марихуана или други дроги. Те може би са закачени към хапчета или наркомански навици дори след като спрат пиенето. Може би ще трябва да бъдете разумни ако окуражавате алкохолика да потърси медицински съвет от лекар,
който има специализиран опит и е добре запознат с проблемите на възстановяващите се алкохолици. Използването на медикаменти или спирането на употребата им без точен професионален надзор може да бъде опасно и дори да върне алкохолика обратно към първото питие. Когато алкохолиците достигнат трезвост, те понякога стряскат близките си с прекаленото внимание, което отдават на новопридобитото си чувство за духовност. Те може би прекаляват. Обикновено тази фаза не трае дълго и преминава в зравомислещ и удовлетворяващ духовен живот.   Вашето собствено пиене Ако сте нормален пияч, може би се чудите какво да направите с обичайното си пиене или със запасите на алкохол у дома си, след като сега алкохоликът в живота ви не пие. Дали ще помогне ако и вие се въздържате напълно? Трябва ли да спрете да предлагате на
гостите си алкохол? Ако вида и миризмата на алкохол притеснява новоизтрезнелия алкохолик, вие може би ще трябва да проявите известна дискретност и да избягвате старите пиянски компании,
купоните и баровете, когато е възможно. В крайна сметка, алкохоликът трябва сам да се погрижи за трезвостта си. Най-важното сега, когато са трезви, е отношението към собственото им пиене. Те трябва да спрат заради себе си и да останат трезви заради себе си.   Няколко думи за "пробива" Повечето хора, които се обръщат за помощ към АА, достигат трезвост без много трудности и остават трезви. Други се затрудняват с разбирането и приемането на Програмата на АА и скоро забравят какво означава да си алкохолик. След като се възвърне физическото им здраве и живота им стане малко по-управляем, те може да се
отклонят от програмата - дали умствено, като забравят нейните принципи, или физически, като спрат да ходят на сбирки. Тези хора може да имат едно или повече запивания или "пробиви". Те може да пропият отново. Това може да е обезкуражаващо - и много болезнено - за техните близки. Страхът и чувството за безнадеждност може да се възобнови. Но опитът на членовете на АА учи, че не е задължително тези пробиви да се повтарят за вбъдеще. Ако алкохоликът може честно да прегледа начинът на мислене и поведение, който предхожда пробива, неговото повторение често може да бъде предотвратено.
Всъщност, пробивът може да послужи за ценен урок на алкохолика, който вярва, че се е "излекувал" от алкохолизма просто защото не е пил известно време. Предоверяването и нереалистичното мислене понякога водят до пробив. Преценките се замъгляват и някои алкохолици започват да вярват, че сега могат да контролират алкохола. Те може да посещават на все по-малко и по-малко сбирки или може да започнат
да критикуват хората в тяхната група, като забравят традицията на АА, че алкохоликът трябва винаги да поставя принципите на програмата преди личностите на отделните членове. Или може би алкохоликът е забравил да живее само за днес. Голямо значение имат трите най-често използвани АА израза: "Първо първите неща", "Живей иостави другите да живеят" и "Карай полека". Те подсещат, че алкохоликът трябва да стои настрана от пиенето само един ден във времето и да се стреми към непредубеденост и смирение.   Как можете да помогнете? Независимо дали сте съпруг, съпруга, любовник, родител или дете на тежък пияч, вашето разбиране за природата на проблема може да изиграе съществена част в помагането на алкохолика да постигне и задържи трезвостта. Надеждата е вечна тема в АА. Много членове, някога смятани за безнадеждни пияници, сега имат години трезвост зад себе си. Тази брошура е основана на техния опит и преживяванията на тези, които ги обичат. Нека тя ви напочни, че не трябва никога да се отказвате от надеждата и че може да помогнете чрез вашето разбиране за болестта и за АА и чрез вашата готовност да прилагате Програмата в собственото си ежедневие. Вие няма да бъдете сами. Надеждата и добрите
пожелания от повече от четири милиона трезви алкохолици ще ви съпровожда през целия път.












Съобщението поправено от aavarnabg - Събота, 09-03-2024, 10:19 PM
 
Форум на АА в България » AA Форум » Форум на Анонимни Алкохолици » Нужда от съвет и споделяне (Наставничеството)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Боже, дари ни смирението да приемаме нещата, които не можем да променим,
смелостта, да променяме нещата, които можем да променим и мъдростта да разбираме разликата.
Site created in uCoz